S čím chodím k vodě na plavanou
- Václav Víška
- 3. 7. 2023
- Minut čtení: 2
Typické téma všech rybářských skupin na sociálních sítích - výbava.
Líbí se mi ta rozmanitost, líbí se mi, že neexistuje to nejlepší v obecné rovině. Pro každého z nás je to nejlepší něco jiného.
Jak to ale vnímat? Neskutečně důležité je to, aby člověk svému vybavení věřil. A čemu věřím já? Jaké jsou moje oblíbené značky? V tomto příspěvku to vezmu stručně a jistě se budu v těch následujících k jednotlivým kouskům výbavy vracet.
Pojďme třeba začít plavanou. Pamatuju si ty začátky s bambusovou děličkou. To byly časy.
Dnes mám dva matchové pruty a jsem obrovsky spokojen. První je Delphin Drama Match. Třídílný velmi jemný a lehoučký proutek. Ta jemnost je dokonalá, člověk cítí sebemenší ťuknutí. Prut je 360 cm dlouhý a váží jen 50 gramů. Má 13 oček a ta vrchní jsou velmi blízko sebe. Skvěle se s ním nahazuje - díky jeho délce a měkkosti lze nahodit relativně daleko i s malou zátěží. Druhý proutek, který používám na plavanou, je také od Delphinu a je to Legia Match. Vlastnosti má výrazně podobné jako Drama, ale co bych chtěl vyzdvihnout (u obou), je štíhlost u rukojeti - což dokáže vytvořit krásnou parabolickou akci a náhozy jsou opravdu přesné. Druhá věc je schopnost postupného ohýbání blanku, což umožňuje rozložení tíhy chycené ryby a díky tomu není třeba extrémně silných vlasců - já mám na obou 0,2 a vytáhnu i amura 110 cm.
Musím říci, že pokud jdu k vodě sám, beru si jen jeden prut. Chodím lovit na plavanou na revír, který je hezky zarybněný - od plotic, okounů, kaprů přes amury. Je to malý rybník a často lovím jen několik málo metrů u břehu a potřebuju mít kontakt s vodou, proto mám prut v ruce v podstatě po celou dobu lovu. Mám to tak u plavané rád - má to několik výhod - tou hlavní je menší množství promeškaných záběrů a zároveň spojení s vodou, mám rád tu symbiózu.
Comments